Dydaktyka tanga – nasza droga

with Brak komentarzy

Ania Marcin tango kraków

Naturalność i nonszalancja

Tango jest oparte na naturalnych ruchach, nawet jeśli mamy tzw. technikę, to nie może ona za bardzo „wystawać” –  ma wyglądać, że samo tak wyszło. Nonszalancja jest jedną z najważniejszych jakości w tangu.

 

Calidad de movimiento – Jakość ruchu

Jakość ruchu – to była jedna z pierwszych naszych wspólnych idei.  Często za jakość ruchu uważa się  tylko precyzję: to, że wszystko jest dokładnie wykonane. Dla nas to pojęcie znacznie szersze, jakość ruchu obejmuje również płynność, lekkość, łatwość, naturalność, wiarygodność, kontakt w parze a także logikę ruchu.

Wypracowaliśmy unikalną metodę – jak działając na naturalnych ruchach i rozluźnieniu uzyskiwać szczerość i naturalność jednocześnie dbając o zmianę modelu ruchu tak, żeby taniec stawał się coraz lepszy.

 

 

Technika tańca

Mamy background w wielu technikach tanecznych (taniec ludowy, taniec klasyczny, taniec współczesny, jazz – i wiele technik okolicznych), ale staramy się techniki nie nadużywać – ma ona pomagać, a nie zabijać przyjemność. Nie czepiamy się za bardzo i pokazujemy, po co coś ćwiczymy, co nam to da.

 

Jak uczyć?

Jesteśmy oboje wykształconymi instruktorami tańca, uczyliśmy się „jak uczyć” u najlepszych specjalistów różnych technik.

Opracowaliśmy własną metodę prowadzenia zajęć tak, aby przy pomocy kolejnych ćwiczeń składać końcowy efekt jak z klocków. Wiemy jak działa pamięć ruchowa, potrafimy zaplanować cykl zajęć tak, aby kontynuować poznawane idee, nawet jeśli uczymy się innych elementów czy sekwencji.

 

Zdrowie, wiedza o ciele i kształtowanie sylwetki

Tango jest jedną z najlepszych aktywności ruchowych – jeśli jest „robione” dobrze to nie stwarza ryzyka kontuzji, a do tego pomaga kształtować postawę, stabilizację, super wspomaga układ krwionośny – i niezwykle korzystnie działa na mózg (w USA prowadzono badania, w czasie których przy pomocy tanga zatrzymywano chorobę Alzheimera).

Udało nam się znaleźć drogę łączącą te rzeczy: przez naturalność i przyjemność, poprzez trening jakości ruchu dochodzimy do tego, żeby to wyglądało naprawdę super. Bo tango musi być przyjemne. I powinno dobrze wyglądać. Nie trzeba wybierać. Wystarczy SIĘ wybrać na tango.

 

 

Ania&Marcin, wrzesień 2017